Wyrażanie emocji i uczuć

Wyposażenie kącika na smutki

Kącik na smutki i tęsknotki powinien zapewniać dzieciom przestrzeń gwarantującą dyskrecję. Ma to być miejsce, w którym dzieci będą mogły w ciszy i spokoju poradzić sobie z uczuciem przygnębienia, żalu czy tęsknoty za rodzicami. W tym celu warto zastosować parawany, które odseparowują od otoczenia, dzięki czemu stwarzają okazję do spędzenia chwili w samotności oraz opanowania i uspokojenia negatywnych emocji. Szczególnie polecane są parawany akustyczne, które dodatkowo zmniejszą ilość docierających do dziecka dźwięków.

Przestrzeń do walki z przykrymi emocjami w terapii integracji sensorycznej
Parawan akustyczny wysoki

Dźwiękochłonny parawan zapewnia ciszę i intymność

Piankowy domek

Kolorowa kryjówka gwarantuje schronienie i wyciszenie

Plansza dydaktyczna

Plakat przedstawiający sposoby radzenia sobie z emocjami

Dzieci wiedzą o tym, że Kącik na smutki to miejsce, w którym mogą znaleźć schronienie, przytulić się do maskotki, osiągnąć stan spokoju bujając się w hamaku czy odwrócić uwagę od smutnych myśli np. bawiąc się klepsydrą. Stworzenie odpowiednich warunków daje dzieciom możliwość odreagowania uczuć w sposób akceptowany przez innych oraz pomaga zwiększać wgląd we własne przeżycia. Jest to szczególnie pomocne w przypadku dzieci nieśmiałych, lękowych, mających większą potrzebę czasowego oddzielania się od dużej grupy. Warto uzupełnić kącik o plakat „Jak sobie radzić ze straszącymi myślami?”. Na plakacie za pomocą kolorowych grafik, przedstawione zostały akceptowalne sposoby rozładowywania towarzyszących dziecku emocji lęku lub smutku. Plakat pomaga radzić sobie z negatywnymi myślami oraz zmniejsza napięcie emocjonalne wywołane tymi myślami.

Kącik na smutki i tęsknotki to miejsce, w którym dzieci w przedszkolu mogą odnaleźć spokój i wsparcie w trudnych chwilach. To idealne miejsce gdzie trudne chwile i smutki zostaną zażegnane. Przygotowując taką przestrzeń warto jest przemyśleć każdy element kącika. Podstawą tutaj może być prześliczny domek z materacem, w którym dziecko może pobyć w samotności w przytulniej przestrzeni. Dopełnieniem takiego miejsca będzie wiszący hamak czy mięciutki dywan.
Jeśli jednak brakuje oddzielnej sali, w której można zaaranżować kącik na smutki i tęsknotki warto pomyśleć o wygospodarowaniu kąciku w całej przestrzeni przedszkolnej, tutaj z pomocą mogą przyjść parawany wydzielające taką przestrzeń.

kącik na smutki i tęsknotki w przedszkolu
Szafka kryjówka Quadro

Szafka kryjówka pomoże w wyciszeniu emocji.

Parawan wyciszający

Parawan wyciszający idealnie oddzieli przestrzeń.

Hamak Joki niebieski

Wiszący hamak wprowadzi chwilę beztroski.

Dywan okrągły w kolorowe kropki

Mięciutki dywan wprowadzi przytulną atmosferę.

Ujednolicona przestrzeń to podstawa w trakcie projektowania sali dla dzieci, w której będą mogły uspokoić swoje emocje. Warto także skupić się na delikatnych dodatkach takich jak minimalistyczne infografiki o emocjach czy uspokajające shakery świetlne. Kolorystyka tej przestrzeni to zdecydowanie delikatne barwy oraz uspokajające kolory ziemi, takie jak zieleń, brąz czy szarość. Ważnym elementem jest tutaj minimalizm, im mniej tym lepiej, takie podejście do aranżacji sali na smutki i tęsknotki pomoże w relaksie oraz uspokojeniu emocji dzieci.

Zwiększone poczucie bezpieczeństwa

Równowaga i stabilność emocjonalna

Ukojenie negatywnych emocji i stanów

Miejsce sprzyjające
wyciszeniu

Emocje u dzieci są nieodłącznym elementem ich życia i rozwoju, szczególnie emocje u dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Wraz z rosnącymi umiejętnościami poznawczymi, dzieci uczą się identyfikować, rozumieć i wyrażać swoje emocje. Jednakże niektóre dzieci mogą mieć trudności z regulacją emocji z powodu różnych czynników, w tym zaburzeń integracji sensorycznej.
Dzieci z zaburzeniem integracji sensorycznej mogą reagować nadmiernie lub niewystarczająco na pewne bodźce, co prowadzi do trudności w regulacji emocji i zachowania. Aby wspierać dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej prowadzi się różnego rodzaju terapie, w tym emocjonalne. Koncentruje się w nich na pomocy dziecku w identyfikowaniu, rozumieniu i radzeniu sobie z emocjami.
Terapia koncentruje się na zmianie negatywnych myśli i zachowań poprzez naukę zdrowych strategii radzenia sobie z emocjami. Podczas terapii bardzo ważne miejsce zajmuje odpowiednio zagospodarowana przestrzeń ułatwiająca dziecku radzenie sobie z emocjami, takimi jak złość, smutek czy tęsknota.
Kącik na smutki i tęsknotki to miejsce, gdzie każde dziecko może odnaleźć ukojenie i wsparcie w trudnych dla niego chwilach. W tak urządzonym kąciku powinny znaleźć się elementy, które sprzyjają relaksowi i regeneracji emocjonalnej, takie jak hamak lub duża huśtawka, które zapewnią uczucie lekkości i bezpieczeństwa, sprzyjając odprężeniu i redukcji stresu.
Kącik do radzenia sobie ze smutkiem czy tęsknotą powinien stanowić swojego rodzaju strefę ciszy. Obszar, w którym dziecko może znaleźć spokój i odcięcie od bodźców zewnętrznych. To miejsce, gdzie dziecko skupi się na sobie, swoich emocjach i z większa łatwością upora się z tęsknotą za rodzicem. A także otworzy na terapeutę i chętniej opowie o trudnych emocjach.
Przygotowując tę przestrzeń warto jest wytworzyć swoista barierę ochronną od otaczającego świata, wykorzystując do tego np.: parawan wyciszający, specjalny domek lub kryjówkę  sensoryczną dając dziecku poczucie intymności i prywatności. To idealne rozwiązanie, które dedykowane jest dla dzieci potrzebujących chwili odosobnienia i refleksji, które w razie silnych emocji będą mogły skorzystać z tej przestrzeni, będąc w samotności lub przy wsparciu nauczyciela. Dodatkowo, zainstalowane na ścianie w wyznaczonej strefie panele wyciszające strefy, pozwolą na redukcję bodźców zewnętrznych, co sprzyja koncentracji, relaksowi, a przede wszystkim pomoże przywrócić równowagę i dobry nastrój dziecka.
Kącik na smutki i tęsknotki może także pełnić dodatkową funkcję miejsca do wypoczynku, warto będzie tutaj zdecydować się na zapewnienie dodatkowego miękkiego dywanu, poduszek czy dużej, otulającej pufy. Kolorowe poduchy emocje czy dedykowane plakaty o emocjach pomogą dziecku zrozumieć własne emocje i doświadczenia.
Dzięki odpowiednio zaprojektowanej przestrzeni, dzieci mogą rozwijać świadomość siebie, swoich potrzeb, emocji czy też wypracować umiejętność samokontroli, co ma istotne znaczenie w procesie rozwoju oraz integracji sensorycznej.
Dzięki odpowiedniej terapii emocjonalnej zorganizowanej w odpowiedniej przestrzeni dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej mogą nauczyć się radzić sobie z emocjami i rozwijać zdrowe strategie regulacji emocji, co przyczynia się do ich ogólnego rozwoju.