Spis treści:
- Wprowadzenie
- Motoryka duża, a motoryka mała
- Korzyści z ćwiczenia motoryki dużej u dzieci
- Ruch a kompetencje emocjonalno-społeczne
- Praktyka wprowadzania motoryki dużej u małych dzieci
- Zastosowanie technologii Knowla w treningu motoryki dużej
- Planeta Ziuuu w Edukacyjnym Wszechświecie Knowla
- Zestawy ćwiczeń Knowla rozwijające motorykę dużą dla dzieci
- Joga dla dzieci: Wspieranie równowagi i koncentracji
- Medytacja jako narzędzie regulacji emocji u dzieci
- Podsumowanie
- Gdzie znaleźć Planetę Ziuuu i urządzenia Knowla?
Wprowadzenie
Ruch jest naturalną czynnością dla dzieci. Stanowi również podstawę do zdobywania rozmaitych kompetencji czy zdolności. Co jednak najważniejsze, przynosi radość oraz uśmiech na dziecięcych buziach.
Motoryka duża, a motoryka mała
Rozwój fizyczny jest istotny dla ogólnego dobrobytu dziecka, dlatego warto go wspierać w różnych aspektach. Podstawowym rozróżnieniem zakresu działania będzie podział na motorykę dużą i motorykę małą.
Motoryka duża to zdolność do wykonywania ruchów całego ciała. Obejmuje takie czynności jak np.: bieganie, skakanie, pływanie, wspinanie się, rzucanie. Trenowanie jednocześnie wielu różnych partii mięśniowych, ćwiczy ich koordynację ruchową, równowagę, wytrzymałość i siłę.
Motoryka mała skupia się na bardziej precyzyjnych ruchach i czynnościach wykonywanych przez dłonie i palce. Zwykle wymagają więcej skupienia oraz koncentracji na zadaniu, by niewielkimi ruchami osiągnąć wymagany cel. Przykładami takich czynności może być np.: pisanie, wycinanie, zapinanie guzików, chwytanie niewielkich przedmiotów.
Korzyści z ćwiczenia motoryki dużej u dzieci
“Ruch to zdrowie — każdy ci to powie” głosi znana rymowanka. Trening motoryki dużej przynosi wiele korzyści dla rozwoju ciała, szczególnie w okresie dzieciństwa, kiedy kształtują się prozdrowotne postawy, które procentują w dorosłym życiu.
Po pierwsze, są to liczne korzyści fizyczne, takie jak:
- budowa tkanki mięśniowej i kostnej,
- wzmacnianie układu naczyniowo-krążeniowego,
- poprawa koordynacji ruchowej,
- poprawa elastyczności,
- uzyskiwanie lepszej równowagi,
- lepsza postawa ciała.
Regularne ćwiczenia motoryki dużej wspomagają rozwój wielu układów ciała, co jest kluczowe w okresie wzrostu. Dzięki ruchowi i zabawie dzieci lepiej rozumieją swoje ciało i jego możliwości, co skutkuje większą kontrolą nad nim. To wszystko sprawia, że dziecko od samego początku edukacji rozwija swoje ciało w naturalnym rytmie.
Kolejnym ważnym aspektem jest budowanie pozytywnej świadomości własnego ciała, dbanie o różnorodność aktywności fizycznych oraz przeciwdziałanie otyłości. Edukacja w zakresie zdrowia fizycznego koncentruje się przede wszystkim na kształtowaniu prozdrowotnych nawyków już na wczesnym etapie, co w przyszłości skutkuje lepszą kondycją fizyczną uczniów.
Warto szczególnie podkreślić znaczenie pozytywnego podejścia do aktywności fizycznej, ponieważ to właśnie ono wpłynie na sposób, w jaki dziecko będzie postrzegać sport w przyszłości. Ćwiczenia fizyczne wspierają nie tylko ciało, ale również umysł. Pomagają w rozwoju koncentracji i uwagi. Złożone ruchy i zabawy fizyczne wymagają od dzieci planowania oraz myślenia strategicznego.
Ruch a kompetencje emocjonalno – społeczne
Motoryka duża wpływa też na kompetencje społeczno-emocjonalne. Aktywność fizyczna stanowi jeden ze sposobów regulacji emocji, jak i możliwości nawiązywania więzi międzyludzkich.
Ćwiczenia fizyczne są jedną z metod na redukcję stresu i napięcia. Pomagają w naturalny sposób obniżać poziom kortyzolu, hormonu stresu, oraz uwalniać endorfiny, poprawiając nastrój. Stanowią również sposób na regulację emocjonalną. W przypływie emocji takich jak gniew czy frustracja sport pozwala nam je rozładować w bezpieczny sposób. Zwiększa również samokontrolę i samoświadomość.
W czasie zabawy ruchowej możliwa jest budowa pewności siebie, poprzez osiągnięte postępy oraz rozwijanie kompetencji społecznych w czasie aktywności. Wykonywanie zadań w grupie wzmacnia zdolności komunikacyjne, empatię i buduje relacje między rówieśnikami. Dzieci uczą się zasad fair play, a więc zdrowej rywalizacji, nie wspominając o samej współpracy w zespole.
Praktyka wprowadzania motoryki dużej u małych dzieci
Ruch jest naturalną czynnością dzieci, podobnie zresztą jak zabawa. Wprowadzanie aktywności fizycznej na zajęciach dla dzieci od najmłodszych lat, w naturalny sposób stanowi wykorzystanie ich energii, pozytywnego nastawienia.
Na samym początku sportowej drogi osiągnięcia i postępy nie powinny być tym, co wybija się na pierwszy plan. Ważniejsze jest budowanie pozytywnych relacji ze sobą oraz z aktywnością fizyczną, wytwarzanie prozdrowotnych nawyków.
Zastosowanie technologii Knowla w treningu motoryki dużej
W ofercie Knowla znajdują się dwa multimedialne, interaktywne urządzenia: Knowla Box i Knowla Wall.
Knowla Wall to samoistna, stabilna konstrukcja, która pozwala na działanie na dedykowanej powierzchni.Knowla Box wyświetla cyfrowe doświadczenia na dowolnej ścianie lub podłodze (dostępnej powierzchni płaskiej w pionie lub poziomie). Oba rozwiązania wyposażone są we wbudowany projektor, komputer, autorską technologię.
Knowla Wall i Knowla Box umożliwiają swobodną, wieloraką interakcję z doświadczeniami cyfrowymi za pomocą: pisaków, piłeczek, klawiatury wraz z myszką.
Rozwiązania doskonale wspierają motorykę dużą w ramach każdej aplikacji, między innymi poprzez interakcję z cyfrowymi doświadczeniami wywoływaną przez rzucanie piłeczkami, jak również motoryki małej w ramach korzystania z interaktywnych pisaków w trakcie zabawy aktywnościami.
Co jednak bardzo istotne w ramach Edukacyjnego Wszechświata (zbiór planet Knowla Edu dla edukacji) powstała Planeta Ziuuu (pakiet aplikacji), która dedykowana jest do wspierania dzieci w treningu motoryki dużej. Wszystkie aktywności Planety Ziuuu dostarczają przy tym wiele mądrej rozrywki oraz radości.
Planeta Ziuuu w Edukacyjnym Wszechświecie Knowla
Planeta zawiera 30 interaktywnych aktywności, których celem jest wyzwalanie energii ruchowej poprzez zabawy i ćwiczenia przy muzyce oparte na naturalnej potrzebie ruchu dziecka. Aktywności rytmiczne obejmują jogę, trening fitness oraz ćwiczenia relaksacyjne. Poprzez ruch w połączeniu z bodźcami dźwiękowymi i wizualnymi poprawiają one koordynację, ćwiczą równowagę, wzmacniają świadomość własnego ciała, korygują postawę. Proponowane ćwiczenia fizyczne wyrabiają szybkość i refleks, precyzję ruchu, budują kondycję i wytrzymałość, rozciągają mięśnie. Praktyka medytacyjno-oddechowa uczy z kolei relaksu, wyciszenia, redukuje stres i podnosi koncentrację.
Zestaw ćwiczeń Knowla rozwijające motorykę duża dla dzieci
W Planecie Ziuuu znajdziecie 3 poziomy aplikacji Trening fitness. Poziomy nie informują o stopniu trudności ćwiczeń, a o zawartych w nich różnych zestawach ćwiczeń. Każdy z nich składa się z 5 aktywności, które należy powtarzać przez kilkanaście sekund. Zestaw powtarzany jest w 3 seriach. Ilość powtórzeń jest dowolna i uzależniona od potrzeb i możliwości dzieci.
Trening ten zawiera ogólnorozwojowe ćwiczenia motoryki dużej, które wspomogą zarówno poprawę różnorodnych fizycznych parametrów ciała, ale też zbudują pewność siebie oraz zachęcą do wprowadzania aktywności fizycznej do codziennej rutyny. Wspomoże to regulację emocji i napięć. Aktywność fizyczna przywołuje również uśmiech na twarzy po zakończeniu całego treningu.
Obsługa Planety Ziuuu jest bardzo prosta. Wystarczy uruchomić urządzenie Knowla Box (zalecamy wyświetlanie na ścianie) lub Knowla Wall. Wejść do Planety Ziuuu, a następnie wybrać odpowiedni poziom aplikacji. Na ekranie pojawi się Ziutek (imię stworka), który za pomocą animacji przeprowadzi dzieci przez wszystkie ćwiczenia. Zadaniem dzieci jest odtwarzanie czynności prezentowanych przez Ziutka.
Joga dla dzieci: wspierani równowagi i koncentracji
W Planecie Ziuuu dostępne są 3 poziomy aplikacji Joga. Każdy poziom zawiera inny zestaw prostych asan do wykonania nawet przez początkujących odbiorców. Poziomy składają się z 5 aktywności, które należy powtarzać przez kilkanaście sekund. Zestaw powtarzany jest w 3 seriach. Ilość serii zależy od możliwości, potrzeb dzieci.
Joga sprzyja ćwiczeniu równowagi, koncentracji i wzmacnianiu mięśni (w tym mięśni głębokich). Poprawia elastyczność, koordynację ruchową. Pomaga w zdobywaniu lepszej postawy poprzez zyskiwanie lepszej świadomości ciała. Sprawdzi się również dobrze jako element rozgrzewki lub rozciągania na koniec. Jest jednym ze sposobów na regulację emocjonalną oraz kontrolowanie stresu.
Obsługa aplikacji Joga jest prosta. Wystarczy uruchomić urządzenie Knowla Box (zalecamy wyświetlanie na ścianie) lub Knowla Wall. Wejść do Planety Ziuuu, a następnie wybrać odpowiedni poziom aplikacji. Na ekranie pojawi się Ziutek (imię stworka), który za pomocą animacji przeprowadzi dzieci przez wszystkie asany. Zadaniem dzieci jest odtwarzanie czynności prezentowanych przez Ziutka. Należy odtwarzać kroki zaprezentowane na ekranie.
Medytacja jako narzędzie regulacji emocji u dzieci
W Edukacyjnym Wszechświecie Knowla znajdziemy również aplikację Ćwiczenia Relaksacyjne (Planeta Ziuuu). Zawiera ona sesję medytacyjną, trwającą 3 minuty. Dostępne są 4 różne poziomy, w których Ziutek znajduje się w innej scenerii, otaczają go różne relaksujące dźwięki i przyjmuje też inne pozycje medytacyjne.
Ćwiczenia relaksacyjne wspomagają wyciszenie oraz proces regulacji emocjonalnej. Świetnie się sprawdzają jako sposób na poradzenie sobie w sytuacjach stresowych czy napięciowych.
Obsługa jest prosta. Wystarczy uruchomić urządzenie Knowla Box (zalecamy wyświetlanie na ścianie) lub Knowla Wall. Wejść do Planety Ziuuu, a następnie wybrać odpowiedni poziom aplikacji Ćwiczenia relaksacyjne. Na ekranie pojawi się Ziutek (imię stworka), który za pomocą animacji przeprowadzi dzieci przez medytację. Zadanie dzieci jest usiąść wygodnie (nie musi być koniecznie zgodne z siadem Ziutka), zamknięcie oczu i spokojne oddychanie. Ekran będzie się zaciemniał/rozjaśniał, sugerując rytm oddechu.
Podsumowanie
Motoryka duża to kluczowy element rozwoju fizycznego, szczególnie u dzieci. Rozwijanie umiejętności z nią związanych ma ogromne znaczenie nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale również dla koordynacji, równowagi oraz ogólnej sprawności. Regularna aktywność fizyczna wpływa także na zdolność koncentracji, kontrolę emocjonalną oraz wspiera zdrowie psychiczne.
Zabawy ruchowe proponowane przez aplikacje Knowla sprawiają, że w prosty sposób możemy zaangażować dzieci w naukę w ruch. Atrakcyjna formuła z pewnością przyciągnie ich uwagę oraz zatrzyma na dłużej. Natomiast Planeta Ziuuu w konkretny sposób pomoże w treningu motoryki dużej.
Gdzie znaleźć Planetę Ziuuu i urządzenia Knowla?
Po więcej informacji zapraszamy na www.knowla.eu, a także na stronę Moje Bambino.
Opracowanie
Urszula Skorodziłło – Rada programowa Knowla